Signex PST96D25 D-Sub Silver
Signex Isopatch Bantam Pro-Series PST96 D25 Patchbay - D-Sub Silver Contacts 48-Point
The Isopatch Bantam was introduced in 1991 as an alternative to the standard long-frame patch panel.
Although designed primarily for the semi-pro audio market, the Isopatch Bantam was found to be extremely reliable and became popular in more demanding applications including sound reinforcement and broadcast. Installation contractors love the Isopatch Bantam because the normalising is so easy to program and the rear 25 pin D-sub connectors mean that they can use pre-made cables and just plug in on-site saving hours of tedious wiring.
Read moreShow less
Available immediately
Reference:
PST96D25
Love0
Add to compare0
Add to wishlist
Description
The Signex Isopatch Bantam is based on the same design that has made the Isopatch so popular, but uses the 4.4mm 'Bantam' Jack widely accepted in professional studios.
Unlike conventional patch panels, the Isopatch offers half or full normalising on every channel by simply soldering across special 'program pads' on the top PCB - No need for tedious hard-wiring. In fact, if the Isopatch Bantam is already installed, you don't even have to unplug the rear connectors. The redesigned PCB now offers 25 way D-sub connectors wired to the Tascam 38/88 pattern, so that wiring looms can be made up separately, then just plugged in on site. Alternatively, direct solder versions are available with on board cable-tie points for every channel. The Isopatch can be used for most types of audio signal including mono, stereo, balanced and unbalanced lines.
It can also be used for mixer insert points without the need for special 'splitter' leads.
Features
• Two rows of 48 Bantam Jacks in 1U of rack space
• Enclosed Jack design keeps out dust and dirt
• Solid palladium cross-point switch contacts
• 25 way D-sub rear termination
• Half and full normalling available on all channels
• Suitable for balanced/unbalanced and stereo signals
• Lacing Bar Kit available for extra rear cable support
• Neat slide-in strips for socket designation
• Suitable for insert points without special leads
• PCB parallel wiring points for every Jack
Specifications
• Front sockets : 4.4mm Bantam Jack sockets
• Rear termination: 25 way female D-sub
• Normalization and half-standardization with 3 welding points per channel
• Switch contact resistance: <30m
• Switch contact life: >10,000 operations
• Dimensions: 483 x 45 x 71 mm (W x H x D)
• Min. rack opening required:  44.2mm
• Net weight: 1085g
Read moreShow less
Product Details
PST96D25
Data sheet
Condition
New
Type
Patchbay
Application
Tracking, Mixing & Mastering
Channels
24
Format
19"